Wózki szynowo-drogowe ZAGRO
Od kwietnia 2022 r. nowe regulacje prawne zobowiązują operatorów publicznego transportu zbiorowego do wyłącznego stosowania urządzeń mechanicznych podczas przetaczania podwozi lub nadwozi serwisowanych pojazdów na stanowiska remontowe. Dotychczas operacje tego typu były wykonywane najczęściej poprzez przepychanie siłą mięśni przez pracowników serwisowych lub przy użyciu urządzeń i pojazdów nie przeznaczonych do tego celu.
Pojawia się więc, pytanie w jaki sposób zgodnie z prawem, ale też funkcjonalnie i bezpiecznie powinno odbywać się przetaczanie podwozia lub nadwozia na stanowiska remontowe za pomocą urządzeń mechanicznych? Z pomocą mogą przyjść wózki manewrowe szynowo-drogowe.
Rosnące wymagania prawne w zakresie ochrony życia i zdrowia w coraz większym stopniu wymuszają długo oczekiwaną poprawę warunków pracy służb utrzymania pojazdów szynowych. Wreszcie po latach starań pracowników tego sektora ich głos o realną poprawę bezpieczeństwa został usłyszany i urzeczywistnił się w postaci Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej.
Przedmiotowe rozporządzenie, oprócz doprecyzowania i zmiany wielu obszarów pracy służb serwisowych, w § 26 ust. 6 zobowiązało do wyłącznego stosowania urządzeń mechanicznych podczas przetaczania podwozi lub nadwozi serwisowanych pojazdów na stanowiska remontowe. Dotychczas operacje tego typu były wykonywane najczęściej poprzez przepychanie siłą mięśni, przez pracowników serwisowych lub przy użyciu urządzeń i pojazdów nie przeznaczonych do tego celu. Dobrze się stało, że w trosce o pracowników warsztatów tramwajowych i autobusowych, próbuje się ograniczyć ryzyko i wyeliminować zagrożenia związane z operacjami przetaczania. Jednakże sama zmiana prawa i literalne ograniczenie możliwości realizacji określonych czynności podczas procesu utrzymania pojazdów, nie rozwiązuje potrzeby ich fizycznej realizacji. Pojawia się więc pytanie w jaki sposób zgodnie z prawem, ale też funkcjonalnie i bezpiecznie powinno odbywać się przetaczanie podwozia lub nadwozia na stanowiska remontowe za pomocą urządzeń mechanicznych? Z pomocą mogą przyjść wózki manewrowe szynowo-drogowe.
Wózki manewrowe to szeroka rodzina urządzeń mechanicznych przeznaczonych do pracy manewrowej w różnych warunkach, począwszy od infrastruktury bocznic i kolejowych warsztatów utrzymania, a skończywszy na zajezdniach tramwajowych. Najmniejsze modele są w stanie przetaczać pojazdy szynowe o masie do ok. 100 t, natomiast największe i najcięższe modele mogą prowadzić manewry składami dochodzącymi nawet do kilku tysięcy ton.
Na szczęście, tak duże zdolności do przeciągania ciężkich pojazdów lub całych składów pojazdów szynowych nie są wymagane w sektorze tramwajowym. W tym obszarze wystarczą znacznie mniejsze, a co za tym idzie, tańsze i bardziej mobilne wózki manewrowe.