Wózki szynowo-drogowe ZAGRO
Proces hamowania wózka odbywa się z wykorzystaniem czterech silników elektrycznych, co gwarantuje ich wysoką efektywność i dodatkowo poprawia poziom bezpieczeństwa. Wózki, po zatrzymaniu, samodzielnie aktywują automatyczny hamulec postojowy, co zapobiega przypadkowemu ich przemieszczeniu (stoczeniu).
Dzięki współczynnikowi tarcia jaki występuje między materiałami stal/guma, niewielkie gabarytowo wózki manewrowe są w stanie zarówno sprawnie się poruszać, jak i realizować postawione przed nimi zadania w postaci przysłowiowego ciągnika lub pchacza pojazdów i wózków tramwajowych. Przyjęte rozwiązania napędowe umożliwiają swobodną pracę zarówno na torze bezpodsypkowym (płycie betonowej), w posadzce betonowej, podporach blokowych, jak i na klasycznej nawierzchni położonej na podkładach.
Energię do napędu silników elektrycznych zapewniają akumulatory trakcyjne. Dobór odpowiedniej pojemności do intensywności pracy warsztatów pozwala na optymalne wykorzystanie wózka w godzinach pracy i ładowanie akumulatorów w godzinach nocnych, by móc zapewnić pełną efektywność w kolejnym dniu. W sytuacji, gdy wózek jest użytkowany przez 24h/dobę istnieje możliwość zastosowania zapasowego zestawu akumulatorów, który można łatwo zmienić, np. przy użyciu wózka widłowego. Na częstotliwość ładowania bez wątpienia ma wpływ sposób użytkowania wózka manewrowego oraz stan i rodzaj infrastruktury szynowej. Przy odpowiednio dobranej pojemności akumulatorów poprzedzonej szczegółową analizą przewidywanego cyklu użytkowania, proces ładowania powinien być niezauważalny w harmonogramie pracy zajezdni.
Przy założeniu, iż liczba cykli ładowania współczesnych ogniw akumulatorowych wynosi co najmniej 1200, bezpiecznie można stwierdzić, iż przy ładowaniu akumulatorów dwa razy w tygodniu ich żywotność dla typowej pracy warsztatowo-utrzymaniowej wyniesie co najmniej 10 lat.
Jednym z niekwestionowanych atutów zastosowania wózków przetokowych jest niebywała prostota i funkcjonalność sterowania nimi, odbywająca się zazwyczaj na drodze zdanej (radiowej), zarówno w trybie drogowym jak i szynowym, o zasięgu w typowych warunkach do ok. 150 m. Dla użytkowników planujących eksploatację tego typu wózków, w środowisku o silnym tłumieniu sygnału radiowego, z pomocą przychodzą dodatkowe wzmacniacze sygnału lub sterowanie przewodowe.
Dostępne na rynku wózki manewrowe są wyposażone w szerokie spektrum urządzeń bezpieczeństwa, jak na przykład: wyłączniki awaryjne na wózku i panelu sterowania, oświetlenie robocze, ostrzegawcze lampy pulsacyjne, oświetlenie kierunkowe, różnego rodzaju syreny alarmowe i buczki, a także czujniki przechyłu panelu zdalnego sterowania i czuwak aktywny, wymuszający „świadome” aktywowanie przez operatora odpowiedniego przycisku w odpowiednim przedziale czasu. Wybór poszczególnych elementów wchodzących w skład systemu bezpieczeństwa powinien zależeć od potrzeb i lokalnych wymagań użytkownika wspartych profesjonalnym doradztwem i analizą bezpieczeństwa producentów wózków lub ich przedstawicieli.
Dla rozwiązań tramwajowych wózki są zazwyczaj wyposażane w jeden przekładany lub dwa stałe drążki sprzęgające systemu Alberta umiejscowione na odpowiedniej wysokości lub zainstalowane do konsoli z płynną regulacją wysokości sprzęgania. Poza typowym sprzęgiem tramwajowym istotna jest możliwość zastosowania różnego rodzaju specjalnych sprzęgów do łączenia z wózkami tramwajowymi użytkowanymi w danej lokalizacji.
Na rynku dostępne są także wózki o ograniczonej wysokości całkowitej, np. 700 mm, dedykowane do wjazdu pod podniesione pudła wagonów w miejscach, gdzie brak jest odsuwanej sieci trakcyjnej lub strop hali warsztatowej nie pozwala na wyższe podniesienie tramwaju.
Z pewnością wózki manewrowe szynowo-drogowe są ciekawym przykładem urządzeń mechanicznych, których pozyskanie warto rozważyć, nie tylko po to, aby spełnić wymogi nowych regulacji dotyczących mechanizacji prac utrzymaniowych w warsztatach tramwajowych, ale przede wszystkim w celu usprawnienia pracy na zajezdniach oraz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa.